Nieznane numery telefonu

Oddzwaniacie na nieznany numer? Ja najpierw go sprawdzam

Telefony z nieznanych numerów są coraz bardziej popularniejsze. Dużo ludzi, po zobaczeniu takiego nieodebranego połączenia, bez zastanowienia oddzwania, żeby dowiedzieć się o co chodzi. Niestety jest to najgorsza rzecz, którą można zrobić, gdyż rzadko kiedy jest to jakiś dawno niewidziany znajomy, a zazwyczaj musimy borykać się z natrętami lub oszustami.

Schemat jest bardzo prosty. Szukamy pracy, czekamy na telefon od rekruterów i nagle... jest ktoś dzwoni. Odbieramy słuchawkę, mówimy "halo", a po drugiej stronie cisza. Po chwili odkładamy słuchawkę. W dobie Internetu bardzo łatwo sprawdzić, że to np. nasz operator telefoniczny, lub bank chciał nam wcisnąć kolejną niepotrzebną usługę. Trudno. Numer można zablokować i więcej się nim nie przejmować.

Dużo gorzej wygląda sprawa wszelkiego rodzaju oszustów. Jeśli widzimy więc nieznany nam numer telefonu warto zastanowić się przed podniesieniem słuchawki. Odbierając połączenie od nieznanego numeru możemy narazić się nie tylko na stratę czasu, ale także na poniesienie ogromnych kosztów. Osobiście, przed oddzwonieniem  na nieznany numer telefonu, zdarzyło mi się wklepać te cyfry w wyszukiwarkę, gdzie dowiedziałem się, że za połączenie zapłaciłbym minimum kilkanaście złotych. Niestety nie wszyscy to sprawdzają, oddzwaniają od razu, żeby dowiedzieć się kto chciał się z nami skontaktować. A konsekwencje mogą boleć.

Wyszukiwarka obcych numerów

Sprawdzanie numerów telefonów powinno wejść w nawyk każdej osoby. Teoretycznie jesteśmy chronieni przed udostępnianiem naszego numeru niechcianym organizacjom. W końcu po to są te wszystkie ustawy o ochronie danych osobowych itp. Tymczasem wszystko ładnie brzmi na papierze, a tak naprawdę nic z tego nie działa tak jak powinno. Nasz numer jest sprzedawany i udostępniany gdzie popadnie, a często dzwonią do nas także osoby, które wpisały go "przypadkowo, bo dzwonią na wszystkie numery po kolei".

Przed oddzwonieniem na nieznany numer warto więc sprawdzić w sieci, czy nie jest to kolejna zachęta na zakup atrakcyjnego pakietu ubezpieczeń, kredytu, nowych dywanów. Istnieje duże grono osób, które dzieli się takimi informacjami w Internecie i przestrzega przed niektórymi numerami.

Nie zachęcam oczywiście do ignorowania wszystkich nieznanych numerów. Apeluję tylko o zachowanie ostrożności. Przed oddzwonieniem na nieznany numer warto poświęcić te parę minut na sprawdzenie, czy nie zrobimy czegoś czego będziemy później długo żałowali. Niestety świat jest na tyle brutalny, że istnieje wiele osób chcących nas oszukać. Musimy się przed tym bronić.