Porady i wskazówki

Nie odbieram zastrzeżonych

Nie odbieram zastrzeżonych, czyli o tym jak irytujący jest dla mnie zwyczaj ukrywania numeru telefonu

W latach 90-tych panowała moda na ukrywanie numerów telefonów. Ludzie masowo zastrzegali numery domowe, a potem komórkowe. Chodziło głównie o bezpieczeństwo i prywatność. Nikt nie lubi przecież jak niechciany telefon dzwoni w środku nocy. Obecnie ludzie dalej zastrzegają numery. Dlaczego? Nie wiem. Nie można się do nich potem dodzwonić, a takie absurdalne sytuacje zdarzają się też w kontaktach zawodowych.

Załatwiając ostatnio ważną sprawę zawodową, wymienialiśmy się z moim partnerem biznesowym mailami. Ważne było w tym wypadku utrzymanie stałego kontaktu, postanowiliśmy więc nawiązać kontakt telefoniczny. Zdziwiłem się ogromnie, gdy ten zadzwonił do mnie z numeru zastrzeżonego. Odebrałem, porozmawialiśmy i ustaliliśmy szczegóły, po czym umówiliśmy się na powtórny kontakt telefoniczny celem potwierdzenia wszystkich ustaleń. Po godzinie chcę do niego zadzwonić… I co? Nie mam jego numeru. Na szczęście w porę się zorientowałem, żeby wyszukać dane jego firmy w internecie. Jednak skontaktowanie się z nim poprzez połączenie z centralą firmy zajęło mi sporo cennego czasu. Spytałem przy okazji, dlaczego osoba ta używa zastrzeżonego numeru. Padła zaskakująca odpowiedź: „Szanuję swój czas, nie lubię jak ludzie do mnie z głupotami dzwonią”.

Tajemnicze numery telefonów

Bądźmy poważni! Szczególnie w pracy. Wiadomo, każdy czasami ma ochotę wyrzucić telefon służbowy i nigdy więcej nie słuchać jego dzwonka, ale bez przesady. Będąc w pracy mamy do wykonania służbowe zadania i taki też jest telefon. Gdyby nie mój dystans do wielu spraw, mógłbym uznać to równie dobrze za brak szacunku do mnie jako kontrahenta. Nie będę przecież wydzwaniać do kogoś po nocy.

Pokazujesz całe swoje życie na FB, a zastrzegasz numer telefonu?

Żyjemy w XXI wieku, pokazujemy w internecie wszystko: jedzenie, mieszkanie, nowego partnera. FB i  Instagram są pełne naszych zdjęć i opisów, z których wiadomo gdzie mieszkamy oraz z kim i kiedy się spotykamy. Przy tym zastrzeganie numeru telefonu wydaje się po prostu śmieszne, a w relacjach zawodowych nieprofesjonalne.

Nie odbieram zastrzeżonych

Są też osoby, które zastrzegają prywatne numery. Znajoma opowiadała mi, że ma w rodzinie takie osoby. I po kilku takich telefonach nigdy nie wie do kogo ma oddzwonić. Przestała więc oddzwaniać, może to nakłoni jej rodzinę do zmiany tego nawyku. Szybka komunikacja jest dziś na wagę złota. Czas to pieniądz. Apeluję więc do Was: nie zastrzegajcie numerów, bo tylko zirytujecie wszystkich, szczególnie swoich partnerów w biznesie. I nikt nie będzie traktował Was poważnie.

Najczęściej wyszukiwane numery w ostatnim czasie to:

799598899

223906914

224968600